SAFLIK OLUR!
Türker Ertürk

SAFLIK OLUR!

Bu içerik 503 kez okundu.

Birinci Dünya Savaşı’na kadar yer kürenin bir numaralı emperyalist güç merkezi olan daha sonra görevi ABD’ye bırakmak zorunda kalan ama bu tarihten günümüze kadar ABD’nin Avrupa’daki koçbaşı olmaya devam eden İngiltere bazı değişikliklere gebe.

Halen İngiltere’de ana muhalefet konumunda bulunan İşçi Partisi’nde lider değişimine yönelik olarak seçim devam ediyor. Tüm üyelerin katıldığı, mektupla bile oyların verilebildiği seçim 12 Eylül’de sona erecek. Lider adaylarında olan Jeremy Corbyn şimdilik açık ara önde gidiyor.

Kötü fikirleri var!

Corbyn mücadelesini sadece İşçi Partisi içinde yapmıyor. Kendisine ve savunduğu fikirlere karşı adeta linç kampanyası yapılıyor. ABD, İsrail, Eski Başbakan ve İşçi Partisi’nin eski lideri Tony Blair ile Başbakan ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron, Jeremy Corbyn’nin seçilmesine karşı. Daha doğrusunu söylemek gerekirse emperyalizmin günümüzde ana güç merkezi olan Kapital-Finans sistemi Corbyn’ni istemiyor. Çünkü Corbyn’nin “kötü fikirleri” var.

Jeremy Corbyn özelleştirmeye, ABD’ye, emperyalizme ve onun Ortadoğu’da çıkarları için sürdürdüğü savaşa, savaş makinesi NATO’ya, Filistin’deki İsrail işgaline karşı duruyor, sendikaları ve sosyal güvenlik politikalarını destekliyor. Kısacası haktan ve halktan yana taraf oluyor, emperyalizme ve onun insanlık dışı politikalarına karşı çıkıyor. Ayrıca Corbyn, Tony Blair zamanında rayından çıkarılan, ilkelerinden ve ideolojisinden uzaklaştırılan İşçi Partisi’nin aslına dönmesi gerektiğini söylüyor.

Önemli olan ne?

Jeremy Corbyn İşçi Partisi’nde liderlik yarışını kazanır veya kazanamaz. Önemli olan o değil. Önemli olan emperyalizmin en önemli kalelerinden biri olan İngiltere’de ilkeli ve dürüst birisinin çıkarak ideolojik ve halkçı bir tavır ortaya koyması, emperyalizme ve onun enstrümanlarına meydan okuması ve İşçi Partisi’nin asli değerlerine ve ilkelerine döndürülmesi gerektiğini iddia etmesidir. 

Bir düşünsenize; İngiltere, emperyalizmin küresel sömürüsünden eşitte olmasa kendi toplumu için katma değer yaratmış olmasına rağmen ana muhalefet partisinin liderlik yarışında birisi çıkıyor ve emperyalizme başkaldırıyor.

Aynı şeyleri yaparak seçenek olunmaz!

Ya Türkiye’de neler oluyor! Emperyalizm nedeniyle geçmişte ve halen acı çekmemize ve sömürülmemize, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temelleri antiemperyalist mücadeleye dayanmasına rağmen Atatürk’ü kurduğu parti hala emperyalizmle işbirliği yaparak tutunmaya ve seçenek olmaya çalışıyor.

Emperyalizme meydan okuyacak, her geçen gün kötüye giden bölünme, parçalanma ve iç savaş sürecine dur diyecek, CHP’yi asli değerlerine döndürecek girişime ve harekete acilen ihtiyaç var.  Aynı şeyleri yaparak ve aynı şeyleri söyleyerek halkta umut yaratılacağına ve seçenek olunacağına inanmak saflık olur.

Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ