AMERİKA’DA TÜRK ŞÖLENİ
Türker Ertürk

AMERİKA’DA TÜRK ŞÖLENİ

Bu içerik 593 kez okundu.

Sözde Ermeni Soykırımının 100’üncü yıldönümü olan geçtiğimiz 24 Nisan’da ABD’nin New York kentinde Times Meydanı ve Flatiron Gökdeleni önü ile Washington’da Lincoln Anıtı civarında üzerinde “barış” ve “gelecek 100 yıl için” yazan tişörtler giyen dansçılar müzik eşliğinde 20 dakika boyunca dans gösterisi yaptılar. Türk Şöleni adı verilen bu dans gösterisi içinde Türk Bayrakları ile yapılan mini gösteri ayrıca ilgi çekiciydi. Bu gösterilerin 4 dakikalık videosunu youtube’a yüklemişler. Bir dostum elektronik posta ile bana göndermiş ve üzerine “mutlaka izlenmeli ve izlettirilmeli” diye not düşmüş.


Bu dans gösterilerini İstanbul merkezli Turkic Platform organize etmiş. Öncelikle platformun ismi biraz faul. Turkic Türk değil, Türkümsü demektir. İngilizlerin Türkiye kökenli olmayan Türkler için uydurduğu bir kelime olup emperyalist bir amaca yöneliktir.


ABD’de yapılan organizasyonla ilgili bilgi veren Turkic Platform yetkilisi Ayhan Özmekik “bu organizasyonu düzenleyerek Ermeni meselesinde farkındalık yaratmak istedik ve Amerikan toplumuna barış mesajı verdik” diyor. Merak ediyorum bu dans gösterilerini izleyen kaç Amerikalıda farkındalık sağlandı? Daha önce Anadolu’da “Ermeni soykırımı” yapıldığına bir şekilde inandırılmış kaç Amerikalı fikrinden bu dans gösterisi sonunda vazgeçti?


Şirinlikle olmaz


Dans edenler Amerikalı, dansların koreografisinde Türk kültürünün izi yok, şarkıda ve müziğin tınısında bizden eser hiç yok ama 1915 için farkındalık sağlıyoruz! Amerikalılara şirinlik yaparak ve onları taklit ederek sorunlarımızı çözemezsiniz.


Anadolu’nun kadim halklarından olan Ermeniler 100 yıl önce yaşadığımız toprakları bölüp parçalayabilmek için kışkırtıldı. Arkasında emperyalizmin temsilcileri vardı. Türkler de, Ermeniler de acı çekti. Kesin olan bir şey var ki; Ermenilere soykırım yapılmadı. Bu konuda tarihi ve hukuki gerçekler çok net! Ama emperyalizmin bu topraklar için niyeti değişmedi. “Ermeni soykırımı” iddiaları bu niyetleri gerçekleştirebilmenin araçlarından biri! Ermeni diasporası bu iddiaların yılmaz savunucusu çünkü bu işten nemalanıyor. Bu nedenle bu işin bugünden yarına biteceğine inanmak saflık olur. Bu mücadele uzun solukludur ve önemli olan iç cephedir. Aydınlarımızın, bilim insanlarımızın, siyasetçilerimizin öncülüğünde halkımızın bu konuda farkındalığı ve bilgilendirilmesi daha önemli.


Amerika’da farkındalık sağlamak istiyorsanız konferanslar düzenleyebilir ve paneller yapabilirdiniz. Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde her iki tarafı bir araya getirip tartıştırabilecek organizasyonlar düzenleyebilirdiniz. 100 yıl önce ABD’nin Osmanlı Büyükelçisi olan Morgenthau’nun iddialarını yabancı belgelerle çürüten Şükrü Server Aya’nın “Büyükelçinin Mantık Dışı Çelişkileri” (Preposterous Paradoxes of Ambassador Morgenthau) kitabını Times Meydanı’nda dağıtabilirdiniz.


Diaspora yemez


Türkiye’nin esasında Ermeni meselesi yok. Ermenistan ve Ermenilerle bir sorunu da yok! Ermeni diasporasının ve Ermenistan’ın Türkiye ile sorunu var. Hal böyleyken Turkic Platform neyin farkındalığını sağlamaya çalışıyor?


Dans gösterisi videosunu dikkatle izledim. Dikkatimi çeken mesajlar; değişim, ilerleme, barış, kardeşlik ve 100’üncü yıl. Bunlar emperyalizmin günümüzde kullandığı en yaygın mesajlar? Emperyalizmin plan ve saldırılarına pasifist yaklaşımlarla ve hayallerle karşı koyamaz ve mücadele edemezsiniz.


Başlangıçta iyi niyetli girişim bile olsa Amerika’da organize edilen dans gösterisi ve videosu Amerikalılardan çok Türklere yönelik gibi geldi bana. Türk Bayrağının büyüsü altında gösteriyi izletirken matruşka gibi iç içe geçmiş gömülü mesajlar içeren ve Türk toplumunun kolektif bilinçaltına atış yapan bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Çünkü toplumsal mühendisliğe yönelik bu algı operasyonunu Taşnakçı diaspora yemez!


Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ