AMERİKAN SAÇMASI
Türker Ertürk

AMERİKAN SAÇMASI

Bu içerik 549 kez okundu.

Rus savaş uçağının düşürülmesinin üzerinden 10 günü aşkın süre geçti ama Türkiye-Rusya ilişkileri tırmanmaya ve gerilmeye hala devam ediyor. Bu gidiş ne yazık ki, her iki ülkenin ve bölgenin hayrına değil. Bu tırmanış bir şekilde durdurulamaz ise, en çok zarar görecek olanın ülkemiz olacağından şüpheniz olmasın.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulmasının esas nedeni; Suriye’de hala devam eden ve arkasında emperyalizmin bulunduğu savaştır. Türkiye; bu savaşta çıkarları öyle gerektirmemesine rağmen, emperyalizmden yana taraf oldu ve komşusu Suriye’ye terör ve terörist ihraç etti. Bunun nedeni ise; Sünni mezhepsel arka planı olan  ‘İslamcı ideoloji’nin, bugün bir şekilde Türkiye’yi idare ediyor olmasıydı. SU-24’ün düşürülmesi ise; Suriye dolayısıyla bozulmaya yüz tutan ilişkilere zirve yaptırdı.

 

Stalin ve Erdoğan

 

Halbuki; Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyi olması için çok yatırım yapılmıştı. Soğuk Savaş döneminde bile Türkiye sağduyulu davranmış; ABD ve NATO’nun gazına gelmemiş, komşusu ve bugünkü Rusya’nın selefi olan Sovyetler Birliği’ni kışkırtmamıştı. Rusya, Türkiye’nin en önemli ekonomik ortağı olmuştu. ‘Karadeniz’in deniz güvenliği’ kapsamında, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından 1 Mart 2004’de başlatılan Karadeniz Uyumu Harekatı’nda (Operation Black Sea Harmony); Türkiye’nin liderliğini bile kabul etti. Hatta Rusya; bu harekatın sevk ve idare edildiği Karadeniz Ereğli’ye, Türk komutan emrinde görev yapmak üzere, subaylarını bile gönderdi.

 

Düşürülen uçak ve sonrasında, diplomatik dilden uzak mahalle kabadayısı söylemlerle ve krizi yönetebilme becerisinden uzak eylemlerle; karşılıklı güvene, çıkara ve eşitliğe dayanan Rusya ilişkilerimiz çok ciddi olarak zarar görmüştür. 1920’de Sovyetler Birliği ile başlayan ve bu yıl 95’inci yılını idrak ettiğimiz Türkiye-Rusya ilişkilerine ilk darbe Stalin’den, ikinci darbe ise Erdoğan’dan gelmiştir. Tarih bunu böyle yazacaktır!

 

Azami Müsamahaya Mazhar Olmak

 

Geçen gün Başbakan Davutoğlu; “Sınırımızı koruduk özür dilemeyiz. Biz; hava sahamıza giren uçağa karşı, meşru müdafaa hakkımızı kullandık” demiş. Samimi olmak gerekirse; Davutoğlu’nun söyledikleri külliyen doğru değil. Hangi sınırdan bahsediyor? 4,5 yıldır korumadıkları ve bu yüzden yolgeçen hanına dönen Suriye sınırından mı söz ediyor? Ayrıca; bize karşı saldırı niyeti olmadığı halde, kısa süreli hava sahası ihlali yapıldı diye dünyada uçak düşüren ilk ülke olduk.

 

Gelelim IŞİD-Türkiye arasında yapıldığı iddia edilen kaçak petrol ticaretine:

Bu işin arkasında tam olarak kimin veya kimlerin olduğunu bilmiyoruz ama böyle bir ticaretin kara tankerleri ile yapıldığı yüzde yüz doğru. Bu işi yapabilmek için de; devletin azami müsamahasına mazhar olmak lazım, bu da kesin. Artık varın, gerisini siz tahmin edin.

 

Geçen yazımızda; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağına binme ayrıcalığına sahip beş isimden biri olduğu söylenen Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Diler’in, Rus savaş uçağının düşürülmesini bir komplo teorisi içinde açıkladığından bahsetmiştik.
 

Komplonun Aslı Kime Ait!


Teoriye göre, düşürülen SU-24 tipi uçaklara yeni bir elektronik donanım yüklenmiş ve bu donanım; “jamming” (bir tür parazit yapma) denilen sistemle, karşı tarafın (NATO) haberleşmesini kesiyor ve elektronik iletişimini kör ediyormuş. Bunun üzerine NATO; bir SU-24 savaş uçağını düşürmek ve cihazı ele geçirmek istiyor. Bunun için, Türkiye bir şekilde ikna ediliyor. Ergun Diler; “Türkiye, NATO için kendini feda etti” diyor ve senaryonun kendisine Amerikalı istihbaratçının anlattığını söylüyor.

 

Yazımızda, bu senaryonun deli saçması olduğunu anlatmıştık. Ama yanılmışız. Bu senaryo; esasında, Amerikan saçmasıymış. Bu komplo teorisini; Amerikalı George Abert “Why did Turkey shoot down a Russian Air Force jet?” (Türkiye niçin Rus uçağını düşürdü?) ve Paul Craig Roberts “Turkey Has Destroyed Russia’s Hope Of Western Cooperation”  (Türkiye Rusya’nın Batı ile işbirliği umutlarını yok etti) başlıklarıyla daha önce yazmışlar.  Abert ile Roberts arkadaş. Ayrıca George Abert ; ABD Hava  Kuvvetleri’nde istihbaratçı olarak çalışmış! Yoksa; Ergun Diler’in komplo teorisini dayandırdığı “Amerikalı istihbaratçı” bu mu? Kesinlikle öyle bir izlenim veriyor. İsterseniz, Amerikalıların manipülasyon amaçlı yazdıkları bu yazıları okuyun ve kararı siz verin.

 

Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ