ASİMETRİK TEHDİT İHBARI KIRMIZI
Türker Ertürk

ASİMETRİK TEHDİT İHBARI KIRMIZI

Bu içerik 529 kez okundu.

Yazıklar olsun! Yazıklar olsun! “Düşman toprağından geçiyoruz mesajı”, “Güvertede omuzda füze tahriktir” ve “Moskova’dan emir almıştır.” Bu sözler; sağduyudan, bilgiden, uzmanlıktan ve itidalden uzak mesajlar ve değerlendirmelerdir. Aman Allah’ım!  Koca koca adamlar, neler yazmışlar ve söylemişler. Adlarını yazmayayım da aklınızda kalmasın.

 

Bu söylemler ve değerlendirmeler sorunu çözmediği gibi, yangına körükle gitmektedir. Aydın sorumluluğu; bugün ülkemizde, Türkiye-Rusya geriliminin değirmenine su taşımamaktan geçer. Türkiye-Rusya arasında tehlikeli şekilde tırmanan gerginlikten, ülke olarak kazanabileceğimiz hiçbir şey ama hiçbir şey yoktur. Aksine; kaybedeceklerimiz çoktur!

 

Konu bildiğiniz gibi; geçtiğimiz Cuma (4 Aralık 2015) İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapan Rus savaş gemisi Caesar Kunikov’un güvertesinde, omzunda SA-7 füzesinin bulunan denizcinin olması ve bunun provokasyon olarak yorumlanması.

 

Suçlayacağına Anlamaya Çalış

 

Şimdi empati (duygudaşlık) yapalım ve kendimizi Kunikov’un komutanının yerine koyalım. Çok kısa bir süre önce; bir savaş uçağınız Türkiye’ye karşı saldırı niyeti olmadığı halde, hava sahası ihlali yaptığı gerekçesi ile düşürülmüş. Türkiye ve Rusya ilişkileri, her geçen gün gerginleşiyor. İstanbul için IŞİD kaynaklı terör ihbarları var. Bırakınız Moskova’dan gelen ihbarları; Türkiye’nin müttefiki konumunda olan ABD ve Almanya bile İstanbul için terör saldırıları uyarısı yapmış, kendi vatandaşları için! Daha 2 gün önce, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Denizaşırı Güvenlik Danışma Konseyi (OSAC); İstanbul için güvenlik uyarısı vermiş. Almanya vatandaşlarına; “İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin büyük şehirlerinden uzak durun demiş. Türkiye’de 2,5 milyon Suriyeli mülteci var ve bunun yüzde 20’sinin IŞİD sempatizanı olduğu biliniyor!

 

İşte bu şartlar altında; 17 deniz mili uzunluğunda, en dar yeri 700 metre, en geniş yeri 4150 metre olan dar bir suyolundan geçeceksiniz ve çevre hemen hemen meskun olacak. Bir gemi komutanı olarak; hiçbir tedbir almadan, geçmişte olduğu gibi aynen geçmek aymazlık olurdu. Belli ki; asimetrik tehdit ihbarı kırmızı olarak değerlendirilmiş ve bu tehdide göre personel tüm boğaz geçişi süresince konumlandırılmış. SA-7’li denizci, bu konumlanmanın bir tezahürü.

Bu köşenin yazarı da eski bir denizci ve gemi komutanı olarak; şartların gerektirmesi üzerine, zamanında Fransa’da Toulon’da ve Ukrayna’da Odesa’da, üç aşağı beş yukarı aynı tedbirleri almıştır.

 

Suçlayacağımıza anlamaya çalışmamız lazım Kunikov’un komutanını. Velev ki bu uygulama komutanın değil; Moskova’nın emri ile yerine getirilmiş olsun, ne fark eder? Rus savaş gemisi; İstanbul Boğazı’ndan Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi gereğince, zararsız geçiş rejimine göre geçmektedir. Önemli olan; sözleşmenin kurallarına uyup uymadığı ve zararsız geçiş rejimini ihlal edip etmediğidir.

 

Rahmet Okutur

 


Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi;”Geçiş, sahildar devletin barışına, düzenine ve güvenliğine zarar vermedikçe zararsızdır” diyor. Evet, 112 metre boyunda,15 metre eninde, Ropucha-1 sınıfı Rus çıkarma gemisine bakıyorum; ana silahlarını çalıştırmamış ve şehre doğru tevcih etmemiş, atış kontrol radarları devreye alınmamış, gemi personeli savaş yerlerinde değil, seyir emniyeti açısından dar sularda geçiş mevkilerine alınmış, gemide talim yapılmıyor, hava vasıtalarını kaldırmıyor ve indirmiyor. Görünen o ki; gemi sadece olabilecek asimetrik tehdide karşı önlem almış.

 

Şimdi sorumluluk sahibi bir yurttaş olmanın ötesinde, bir uzman olarak da; Rus gemisinin bu geçişte ülkemizin barışına, düzenine ve güvenliğine zarar vermediğini, Montrö Türk Boğazları Sözleşmesini ve zararsız geçiş rejimini ihlal etmediğini çok net olarak söyleyebilirim. Ama dün Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve “füzeli geçiş” için Rusya ikaz edildi. Bu gelişmede basınımızda sorumsuzca yazılanların kışkırtıcı etkisi olmadı mı sanıyorsunuz? Rusya; bunun altında kalmayacak, karşılık verecek ve tırmanma devam edecek. Bu gerginliğin tırmanmasından ülke olarak bir çıkarımız olabilir mi?

 

Müttefikimiz ABD’nin savaş gemilerinin, Türk Boğazlarından (Çanakkale ve İstanbul) nasıl geçtiğini biliyor musunuz? Amerikan gemilerine terör saldırısı beklentisi olduğu için; tüm tehdit ihbarlarını kırmızıya alıyorlar, tüm atış kontrol sistemlerini çalıştırıyorlar, güvertelere keskin nişancılar ve omuzdan atılabilir Stinger füzeleri taşıyan denizciler koyuyorlar. Hatta Amerikan gemileri; Türkiye’de liman ziyareti yaptıklarında, aynı önlemleri daha fazlası ile alıyor ve geminin etrafına kimse yaklaşmasın diye yüzer bariyerler çektiriyorlar. Amerikan savaş gemilerinin Türk Boğazlarından geçerken aldığı önlemler, Kunikov’un aldığı önlemlere rahmet okutur. Sanırsınız ki; Amerikan gemileri Türkiye’de değil, düşman sularında veya topraklarındadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ