Fazıl Say Gururumuzdur
Günay Güner

Fazıl Say Gururumuzdur

Bu içerik 530 kez okundu.

Fazıl Say’ın, bestesi Truva Sonatı’nı ilk seslendirişine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı davet etmesi ve Cumhurbaşkanının dinletiye hükümet üyeleriyle birlikte tam katılımı olayının aslında fazla kafa yoracak bir yanı yok. Her şey açık. Ne ki yaşam ve düşün biçimi olarak çözümleyici ve ayrıtıya önem verenler için açık. Karmaşıklıktan uzak.

Erdoğan ve ona bakarak yaşayan hükümet üyeleri (ve tabii salondaki tüm dinleyiciler) ayakta alkışlıyorlar; ne ki bir kısım, mangalda kül bırakmaz, neredeyse Fazıl Say’ın selamlama eğilim açısını hesaplayacaklar. Başını şu kadar mı eğdi bu kadar mı eğdi. Efendim neymiş, Sayın Say davet ederek yönetimle uzlaşmışmış. Dayanak? Kanıt? Gerekmez… “Bugüne kadar çok iyi işler yaptınız” mı dedi yönetime? Bu dalkavuklukları yapanlar, her saniyeleri çıkarla dolanlar bellidir, biliniyorlar.

Bir yazımızda daha vurguladık: Fazıl Say fırıldak siyasetçi değil, usta piyano sanatçısıdır. İşini çok iyi yapar. Salona kimin geleceğinin sanatçı için önemi olamaz. Görevi (ve her alandaki insanın görevi) işini çok iyi yapmaktır. Kimden ne isteyeceğinizi bileceksiniz. (Örneğin “fiziksel” görme alanımın darlığından olsa gerek, anasıyla, yavrusuyla muhalefetten Fazıl Say’ı dinleyen göremedim.) Belki yanılıyorum. Yerel seçim falan…

Bu konuda kurumların açıklama yapma süreleri de ilginç. Yaklaşık iki gün bekleniyor. Ortalık gözleniyor, kim ne dedi dinleniyor…

Fazıl Say insanlık ailesinin arasına çıkmamızı sağlayan sayılı üstün insandan biri. Gelişmiş ülkeler böylesi yeteneklerin adını ve fotoğrafını havaalanlarına, tren garlarına, koridorlarına,  duvarlarına… koyuyorlar. Bu adlar üzerine tartışmıyorlar bile: Ortak değer.        

Bizim ülkemizde ne mi var? Banka reklamları!

Bugün Fazıl Say onca karalamaya karşın (ki bu “kampanya”ya ne yazık ki sözde modernlerde katıldı,) hâlâ Türkiye’ye güzellik sunuyorsa, iyi ve doğru, erdemli kişiliğindendir. Ülkesine hiç uğramasa ancak bugünkü kadar eleştirilebilir, daha fazla değil.

 “Homo homini lupus” diye Latince bir tümce vardır hani, biz de birbirimizin kurdu muyuz?.. Yaşam bir bütündür. Bin bir ayrıntıdır. İnsanları, hele Say gibi erdemli ve zor yetişen sanatçıları yargılamak bu kadar kolay olmamalı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI