Halk Öğretmeni, Usta Ozan Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında
Günay Güner

Halk Öğretmeni, Usta Ozan Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında

Bu içerik 196 kez okundu.

Yaratan, üreten insanlar yapıtlarıyla yaşarlar. Yapıtlar silinmez, yok olmaz. “Söz uçar, yazı kalır…” Ta Gılgamış Destanını okuyoruz. Hâlâ öğretiyor. Gılgamış tam da ölümsüzlük otunu bulmuşken, son anda yılan o otu yutar…

Aynı zamanda çocuk hekimi de olan Usta Ozan-Yazar Ceyhun Atuf Kansu, doğumunun 100. yılında, 2019’da etkinliklerle, daha yoğun anılıyor. Sanatı, şiiri, denemesi, düşün birikimi üzerinde ayrıntılarıyla duruluyor.

Her şeyden önce Ceyhun Atuf Kansu ozanlığın, yazarlığın ne olduğunu yapıtlarıyla eşzamanlı, yaşamıyla da ortaya koyan bir güzel ve güzellik insanıdır. Yaşamıyla da ortaya koyar, çünkü halkına görev duygusuyla, gönüllü Turhal’a, Turhal Şeker Fabrikasında çocuk hekimliği yapmaya gider. Ailecek göçer. 11 yıl Turhal’da çalışır. Ve doğallıkla Türkiye gerçeğini, halkın acılarını orada daha yakından görür. Bu gerçeklerdir şiirine, denemesine kaynaklık eden.

Ceyhun Atuf Kansu Atatürkçülük ülküsünü toplumcu (sosyalist) yanıyla gerçek yerine ulaştırır. Şöyle ilkeleştirmek olanaklıdır: Türk Devrimi, devrimler halka yansımazsa, halkın gönencini sağlamazsa, devrim karşıtı sınıflarca engellenirse hiçbir anlamı yoktur. Devrimler sözle sınırlı olmaktan çıkarılmalıdır!

Ceyhun Atuf Kansu varıyla yoğuyla, halk sevgisiyle, ulus, yurt sevgisiyle yaşar; bu amaçla yazar. Kansu şiiri, yazısı ancak adanmış bir kişiliğin yazabileceği şiirdir, yazıdır. “Dünyanın Bütün Çiçekleri”, “Kızamık Ağıdı”… “Köy Öğretmenine Mektuplar”, “Bağımsızlık Gülü”, “Sakarya Meydan Savaşı”, “Balım Kız Dalım Oğul”… kitapları, her yapıtı içtenlikle, bilinçle, acıyla yazılmıştır. “Kızamık Ağıdı”ndaki “Gamlı, donuk kış güneşi” aslında Kansu’dur, onun hiç zayıflamayan, dipdiri duyuncudur. Haklı olarak yergi içindedir. Günümüzde de benzerleri görülen, mangalda kül bırakmayanlara Kansu’nun nasıl sözü olmasın…     

2019 yılında, Ceyhun Atuf Kansu’nun 100. yaşında yapılan güzel işlerden biri de kitaplarına girmemiş bazı denemelerinin kitaplaştırılması oldu: “Bağımsızlık Devrimcisi – Katıksız Bir Başkaldırıcı Olarak Atatürk”, (Telgrafhane Yayınları, 2019).

Dergi sayfalarında kalmış öykülerinin de kitaplaşmasını, gün ışığına çıkmasını bekliyoruz. Ceyhun Atuf Kansu’nun öykü yanını da okuyup tanımak yazınımıza çok önemli katkı sağlayacaktır.

Kansu halka Ankara Radyosu’ndaki konuşmalarıyla da seslendi; bu konuşmalar çok beğenildi. Türkiye’nin tarihi, doğası, dağları, ırmakları, istasyonları… yapıtlarındadır Kansu’nun. “Balım Kız Dalım Oğul” kitabı böyle oluşmuştur.   

Ozansan, yazarsan halkını, dilini seveceksin. Kansu her zaman bu duyarlıkla yazdı, yaşadı.

Türkçenin görkemli güzelliğiyle yazmış yazarlar sorulsa, o birkaç kişiden biri kesinlikle Ceyhun Atuf Kansu’dur.

Kansu’nun şiiri, denemesi, düşünür yanı bir bütündür. Birbirini tamamlar.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Söylev”ini, Kansu’nun “Söylev’i Okurken” adlı kitabı olağanüstü açıklayıcıdır.

17 Mart 1978’de, o her gün bir aydınımızın katledildiği kara günlerden birinde yitirdiğimiz Ceyhun Atuf Kansu’yu derin saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Yapıtlarıyla, yaşıyor, yaşayacak.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI