İSVEÇLİ KÜÇÜK KIZ DÜNYAMIZI KURTARABİLECEK Mİ?
Mustafa Sönmez

İSVEÇLİ KÜÇÜK KIZ DÜNYAMIZI KURTARABİLECEK Mİ?

Bu içerik 567 kez okundu.

Adı Greta, soyadı Thunberg. İsveçli... Temel Eğitim Okulu dokuzuncu sınıf öğrecisi...  Henüz 16 yaşında...

Çocukluktan yeni gençliğe yavaş yavaş adımlar atmakta ve derslerinin dışında oyun çağı çocuğu... Gülmek, eğlenmek, hoplamak, zıplamak ve yaştaşlarıyla okul diskolarının tadını çıkarmak çağında... Kız arkadaşlarıyla ders aralarında fiskoslarla karşı cinse eğilimler, kaçamak bakışlar, flört kıkırdeşmeleri aşamasında... Fakat Greta bütün bunları elin tersiyle bir kenara iterek, küçük yaşına karşın, boyundan büyük işlere burunu sokuyor. Dünya büyüklerine meydan okuyor. “Bu gezegen, bu dünya bizim, biz çocukların ve bunu kirletmeye, yok etmeye hakkınız yok” diyor...

Greta Thunberg on bir yaşındayken iklimsel değişikliğin farkına varıyor. Depresyona giriyor. Aile bu zor durumdan yaşamlarında değişiklik yaparak kurtuluyorlar. Uçmuyorlar, vejetaryen bir beslenme biçimi seçiyorlar. Yaşamlarındaki uyuşukluğa bir son veriyorlar.

Greta henüz 15 yaşındayken içerisinde yaşadığı, nefes alıp verdiği gezegeninin iyi olmadığını sağlık konusunda sorunlar yaşadığının farkına varmaya başlıyor. Kutup bölgesindeki buzullar eriyor, dünya genel sıcaklığı 1,5 santigrad derece artıyor. Günlerce düşünüyor, evde anne ve babasıyla tartışıyor... Okulda öğretmenleri, arkadaşlarıyla... Bir şeyler yapması gerekiyor. O küçük yaşına karşın boş koyuyor dolmuyor, doluya koyuyor almıyor... Uykuları kaçıyor...

O küçük çocuk aklıyla çözümü kendisi buluyor. BM Genel Sekreterine, dünyaca ünlü siyasetçisinden, kültür ve bilim insanlarına, sporculara kadar mektuplar yazmaya başlıyor. Kiminden olumlu, kiminden olumsuz yanıtlar alıyor ama yılmıyor, yılgınlığa, umutsuzluğa düşmüyor. Başaracağına dair içindeki küçük kuş sürekli cesaretlendiriyor. İşin ucunu bırakmak istemiyor. Bu uğurdaki çalışmalara bir tuğlada kendisi koymak istiyor... Çorbada bir tutam tuzu bulunsun istyor...

Okulları boykot için örgütlüyor. Cuma günleri okul öğrencilerini okullarını boykota ve sokağa çıkmaya, gezegenimiz için, daha iyi yaşanabilir bir dünya için gösteri yapmaya çağırıyor. Arkadaşlarıyla okul boykotlarına katılarak konuşmalar yapıyor. . Elindeki pankartıyla İsveç Meclisi önünde nöbet tutuyor. Politikacılara sesini duyurmaya çalışıyor.

Polonya’daki BM Dünya İklim Konferansı’nda konuşuyor. Avrupa’daki okulların protestolarına katılıyor. Viyana’daki konfersana katılıyor. EU Komisyonlarında konuşmalar yapıyor. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron Paris’e, Elysèe Sarayında görüşmeye davet ediyor.

Greta 62 ülkede 700’den fazla yerde 15 Mart 2019’da büyük bir protesto eylemine hazırlanıyor. Bu protestonun organizasyonu gününün büyük bir bölümünü alıyor. Greta, bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Halk kendisini dinliyor, destekliyor ve büyük ilgi gösteriyor.

Greta büyük bir amaç peşinde koşuyor: Gezegenimizi kurtaracak çalışmalara hız kazandırmak, uyuyan milyonları uyandırmak, ayağa kaldırmak. İnsanoğlundan tek birşey istiyor: Bize yaşanabilir bir dünya bırakın ki, biz de bizden sonrakilere bırakalım. O da iyi biliyor ki, dünyamız alarm zilleri çalıyor. Büyük kapitalistlerin emrine girmiş politikacılar, bilim adamları, kamuoyu yaratıcıları, medya insanlığı algı yöntemleriyle kandırıyorlar. Dürüst bilim adamlarına fazla itibar edilmiyor, sözlerine kulak verilmiyor. Günden güne kirlenen bir gezegenimiz var.

Greta bunun bilincine vararak bir yıldan fazla bir zamandır didiniyor, yılmadan mücadelesini inadına sürdüryor ve oradan oraya, o ülken öbür ülkeye koşuyor. Yetişkinleri silkelemeye, gençleri harekete geçirmeye çalışıyor. Avrupa’daki çevre partileri bu küçük kızın yaptıklarının onda birini yapamıyorlar. Bu partilerin bu küçük kızdan ders almaları, utanmaları gerekiyor mu? Tek başına ama peşinden binleri sürüklüyor. Gençlerde bilinçlenme kıvılcımı, ışığı bir başka deyişle küçük küçük de olsa çoban ateşleri yakmaya çalışıyor. Gençlerin gelecekleri olan dünyamıza sahip çıkmalarına için gecesini gündüzüne katıyor, çabalıyor.

Bu kendi küçük ama beyni kocaman kız, İsveç’te “2019 Yılın Kadını” seçildi. Bu ortaya koyduğu, başlattığı mücadelesinde kendisine güç kazandıracak bir kilometre taşıdır.

Küçük yaşına karşın büyük bir mücadelenin içerisine giren, kurtlar sofrasında “Kırmızı Başlıklı Kız” rolünün ötesinde iş çıkaran bu yürekli, idealist kızı kutluyor, davasını yürekten destekliyorum.

Biz büyüklere örnek olmasını diliyorum...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI