NOEL GÜNLERİ VE TATİL
Mustafa Sönmez

NOEL GÜNLERİ VE TATİL

Bu içerik 378 kez okundu.

Noel Hıristiyan dünyasının Hz. İsa’nın Kutsal Doğuş Günü olarak ya da Milat Yortusu olarak kutladıkları bir gündür. Bu gün aynı zamanda dinsel motiflerden de arındırılarak kutlanan bir güne dönüştürülmüştür. Bunu Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve İslam toplumuna ait olan insanlar daha iyi bilirler. İsveç’te okullar Noel Tatili adıyla 17 -18 günlük bir yarıyıl tatiline girerler.

Noel Tatilinden yaralanarak eşimin yakın arkadaşının yaşadığı İspanya’nın Bask bölgesindeki Bilbao kentinin sınırları içerisindeki bulunan San Sebatsian bölgesini ziyaret ediyorum. Bölge okyanusa açılan bir yer. Ayın Aralık olmasına karşın burada 16 derece dolayında bir sıcaklık var. Deniz kenarındaki kafeteryalar hem denizinin dalgalarının sesini duymak hem de sörf yapan özellikle gençleri gözleriyle izlemek isteyen insanlarla dolu.

İspanyollar için saatin hangi yerlerde olduğu pek umurlarında değil. Kimi kahveleriyle birlikte çöreklerini kimileri de bira ve diğer içeceklerini yudumlamanın keyfini yaşıyorlar, aynı zamanda havanın tadını çıkarmaya çalışıyorlar. Oturduğum kafeteryanın çevresindeki insanların birbirlerinin “Noel”lerini kutlayan, akabinde teşekkür seslerini duyuyorum. İnsanları bu derece mutlu görmek, önyargısız birbirlerinin “Noel”lerini kutlamasına tanık olmak, beni de mutlu ediyor. Ülkemdeki Müslümanların kendileri gibi düşünmeyenlere  karşı duyduğu kin ve nefret gözlerimin önünde ister istemez canlanıyor, ve beni “neden” diye düşünmeye zorluyor.

İslam Dünyası ya da Müslümanlar kendilerinin dışındaki inanıçları neden kabullenmek istemiyorlar? İslam aleminin kutsal kitabı Kuranı Kerim incelendiği zaman pek çok olayın kendisinden önceki inançların yansımalarından kaynaklandığı görülür. Bütün dinlerin özünde “barış” önemli bir sözcük olarak ön plana çıkarılırken, neden aynı zamanda “düşmanlık”ları körükleyen bir kör savaşa dönüşüyor?

Eşimin arkadaşının eşi Antxon (Ançon) mükemmel ve oldukça açık bir insan aynı zamanda da eşsiz bir gurme. Fotoğrafa ve özellikle sualtı fotoğrafçılığına meraklı ve çok iyi de bir golf oyuncusu. Onunla eşim aracılığıyla sohbet ediyor hem de hazırladığı yemeklerin tadını çıkarıyorum. Yemek yapmak konusunda bilgisizliğimin bir kez daha farkına varıyorum. Elbette, Ançon, hangi yemeklerle hangi içeceklerin içilmesi gerektiği konusunda da uzmanlığını kanıtlıyor.

San Sebatsian etrafı fazla yüksek olamayan dağlarla çevrili bu da ona bölgeye farklı bir özellik kazandırıyor. Bu bölgeden aynı zamnada Santiago’ya devam eden Hıristiyan Hac Yolcuları’nın durak noktalarından da biridir. Bu bölgede 10 gün kadar dolaşmaya devam edeceğim. Bask bölgesinin insanları diğer bölgelere göre farklılıklar gösteriyorlar. Bask Bölgesi insanları oldukça yardımsever, güvenilir, geleneklerine bağlı ve bunları sergilemekten çekinmeyen insanlar olarak tanımlıyor, Antxon (Ançon).

Burada henüz sonbahar özelliklerinden fazla birşey kaybetmemiş. Balkonlarda hâlâ sardunyalar güzel, gözalıcı renkleriyle size merhaba derken, balkonlara asılan çamaşırlar ülkem Türkiye’yi hatırlatıyor. İsveç’te apartmanlarının balkonlarına asılan çamaşırları görmek olanaklı değildir. Doğa renklerinden fazla birşey kaybetmemiş gibi görünüyor. İsveç’te 14.30 dan itibaren kararmaya başlayan havaya burada 18.30 dan sonra tanık oluyorsunuz.

Noel Tatilimin çok hoş bir ortamlarda geçeceğine olan inancımla birlikte sizlere sağlıklı, güzel “Yeni Bir Yıl” diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ