SORUMLULUK SAHİBİ OLMAK
Mustafa Sönmez

SORUMLULUK SAHİBİ OLMAK

Bu içerik 162 kez okundu.

Günümüzde belli makamlarda oturanlar ya da belli bir mevkiye sahip olanlar görevleri gereği açıklamalarda bulunuyorlar ya da çeşitli toplantılarda konuşmalar yapıyorlar. Buralarda dile getirilen ya da getirilecek konu ve sözlere gerekli özenin gösterilmediğini görüyoruz.

Liderlik ve sorumluluk kişilerin kendilerini tanımlama, ortaya koyma ve kitlelere verilecek mesajlarında ele aldığı konu ve sözlerinde kendini belli eder. Lider olmak ve bir makamın, mevkinin hakkını vermek sanıldığı kadar kolay değildir. Liderlik aynı zamanda sorumluluk demektir. Sorumluluk ise, toplumda saygı uyandırmak, adalet sahibi olmak, insanları ayrım gözetmeksizin kucaklayabilmek ve kinden, nefretten uzak durmaktır. Toplumu çağın gereği doğrultusunda geliştirmeye çaba göstermektir.

Bir devlette, bir toplumda ve ülkeler arasında anlaşmazlıklar olabilir. Bu anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak ya da çözümlemek konumunda olanların anlaşmazlıklar üzerinden kışkırtıcılık rolüne soyunurlarsa, ortaya çıkabilecek her türlü sonuçlarına katlanmak durumunda kalabilirler. Bu nedenle sorumluluk sahibi kişilerin konuşmalarından önce “bin düşünüp, bir söylemeleri” gerekmektedir. Söz, ağızdan bir çıkar ve geri dönüşü yoktur.

Ülkemiz Türkiye’de özellikle bu konularda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ortaya konan söylemler toplumuzu ayrıştırma, kutuplaştırma, ötekileştirme ve birbirine düşman etme politikaları üzerine kuruluyor. Bu nedenle toplumumuzun ne hale geldiği, “Görünen köy kılavuz istemez” atasözümüzde olduğu gibi ayan beyan ortada duruyor.

Lider kimdir?

Lider, amacı doğrultusunda bir grup insanı ya da büyük kitleleri etrafında toplayabilen, onları harekete geçirme, yönlendirme, kontrol etme yeteneğine sahip kişidir. Bu bağlamda yol gösterme misyonunu yüklenen kişidir.

Lider,  sorumluluk alabilen ve sorumluluğuna sahip çıkan kişidir.

Lider, ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalıdır.

Lider, kışkırtıcılık ve başkalarına zarar verebilecek durumlardan kitleleri uzak tutan kişidir.

Lider, çözüm arayan, çözüm üreten ve çatışmaları, anlaşmazlıkları olumlu yönde çözmeye çalışan kişidir.

Lider, yangına körükle gitmez.

Lider, yakın ve uzak çevresiyle, sahip olduğu kitlesiyle birlikte dürüst olan kişidir.

Lider, entelektüel ve sorgulayıcıdır. Hatalarından ya da yanlışlarından ders çıkaran kişidir.

Lider, bir vizyon sahibi olan kişidir. İlkeleri vardır.

Bu tür söylemleri çoğaltmak olanaklıdır. Lider ya da liderlik sanıldığı kadar kolay olan bir misyon değildir. Kısaca, bir kurumun başına oturmakla insanlar lider olmazlar. Lider, koşullar içerisinde kendini yetiştiren, toplumu ya da kitlesini çok iyi algılayan ve ona göre adımlar atmasını bilen, olayları sağlıklı analiz etme yeteneğine sahip, öngörü sahibi olan kişidir. Bunlardan yoksun kişilerden lider olmaz.

İsveç toplumunda liderlik pozisyonlarında olan kişilerin çok dikkatli ve tutarlı bir dil kullandıklarını görüyoruz. Liderler çatışmalar yaratmak, toplumu germek yerine uzlaşmadan yana tavır sergiliyorlar. Bu da topluma huzur ve güven veriyor.

İsveç’e gelen göçmen gruplarının sahip olduğu çok farklı sivil toplum örgütleri var. Bu örgütlerin başında bulunanlar ya da sorumluluk alanlar kitlelerini yönlendirmede zaman zaman kendi zaaflarına teslim oluyorlar. Kitlelerine yanlış mesajlar veriyorlar. Göçmen gruplarının kendi içinde aynı zamanda İsveç toplumuyla uyumlu, tutarlı ve kin, nefret yaratabilecek eylemlerden ve sözlerden kendilerini arındırmaları gerekiyor.

İsveç toplumunda göçmenler arasında ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklar, düşmanlıklar o gruplarının başta kendilerine zarar verir. Göçmen örgütlerinin başlarında bulunan kişilerin kullanacakları sözlere özen göstermeleri kendi kitlelerinin geleceği açısından çok önmelidir.
 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI